Prezenta e un panseu, un manifest, o opinie amestecată cu frustrare și nedumerire. Un gând ce-mi tremură pe buze 😎. Încotro!?

Dispar mai nou locurile de pus un sticker, de lipit un afiș și asta mă cam enervează. Și așa nu erau multe…
În plimbările de p-afară am demult un ochi pe elementele sub-culturii urbane în manifestările ei de reprezentare vizuală fie ele stencils, graffiti, stickere sau afișe. Londra, Hamburg, Dublin, Budapesta, Roma sau Atena peste tot elementele astea fac parte din sub-cultura undergroundului uneori urcând chiar și în ochii trecătorilor neavizați. Puburile, locurile de concerte prind viață și personalitate nu doar din design sau mobilier ci și de la valurile de oameni care au trecut pe acolo și au lăsat un semn, un sticker, un afiș. Da, probabil unele sunt barbare, invazive chiar distructive, dar cumva s-au autoeducat prin forța mulțimii, puterea exemplului și prin tactul proprietarilor iar acum totul se integrează organic și devine plăcut ochiului și frumos la suflet. Stau câteodată minute în șir în fața unui perete plin cu afișe de concert de acum 10 -15 ani sau a stickerelor căutându-le poveștile. O istorie vivantă, o galerie de muzeu urban ad-hoc.

Acum ce mă doare la noi? Sunt din ce în ce mai puține locuri prietenoase cu astfel de manifestări și asta nu face decât să întărâte și să ducă la extreme. După ce că e din ce în ce mai greu și mai scump să-ți promovezi un eveniment online nu mai ai nici tradiționalul mod cu afișe pe unde să-l exerciți. Vai! Se murdăresc vitrinele, se strică pereții, nu coincide cu politica clubului – sâc- … N-ar fi mai simplu și mai în spirijinul fenomenului să pui un perete la dispoziție pentru afișe? Sau o tablă de plută să fie ușor de afișat și primenit? Iar din cele faine să le și păstrezi pentru o istorie a locului? Toaletele pot fi niște zone de advertising excelente cât timp aștepți sau … Fă o zonă de stickere undeva și vei scădea din sticker bombingul aiurea pe unde chiar pot deranja. Intră în fenomen, lasă-te dus de val nu te împotrivi aiurea. Mai bine surfezi decât să te tot pleznească valul peste ceafă.


Deci, dragi proprietari de locante, cluburi, terase sau puburi care vă considerați din zona asta, invitați manifestările astea în locurile voastre și dați-le locul cuvenit. Sunt parte din fenomen. Hai, unde vă lipesc un sticker 😉?

Discover more from
Subscribe to get the latest posts sent to your email.